avocadostudio.pl

Dom i wnętrza

jak pomalować meble kuchenne
Remont

Jak pomalować meble kuchenne?

Nawet najpiękniejsza i skrupulatnie przygotowana aranżacja wnętrza z czasem może się człowiekowi po prostu znudzić. Co wtedy? Zamiast całkowicie ją odmieniać i przygotowywać zupełnie od nowa, po prostu wprowadzać do niej kilka prostych zmian. W przypadku kuchni możesz zająć się po prostu meblami. Nie warto kupować tych zupełnie nowych, skoro w prosty sposób zdołasz odrestaurować swoje stare szafki czy półki. Z pomocą przyjdą ci tutaj chociażby specjalne farby do mebli. Kup je i od razu spróbuj je wykorzystać. Najpierw dowiedz się jednak, jak to zrobić, czyli sprawdź, jak pomalować meble kuchenne, aby osiągnąć w pełni satysfakcjonujący efekt.

Estetyczny wygląd

Przemalowana powierzchnia zestawu zawsze zaprezentuje się lepiej, ponieważ uzyska świeży i estetyczny wygląd. A jak w takim razie pomalować meble? Cały proces należy przeprowadzić w kilku krokach. Pierwszy z nich polega na dokładnym oczyszczeniu kompletu szafek i półek. Należy po prostu umyć bardzo dokładnie wszystkie meble, zwracając szczególną uwagę na różne zakamarki, w których lubią gromadzić się drobne zanieczyszczenia i kurz. Elementy takie jak szuflady czy drzwiczki warto wyciągnąć bądź odkręcić, aby łatwiej dało się je dokładnie oczyścić. Po zakończonym myciu wszystkie meble trzeba jeszcze wysuszyć. Podczas malowania nie mogą być one nawet delikatnie wilgotne.

Jak pomalować meble kuchenne?

W następnym etapie trzeba zadbać o wyrównanie ich powierzchni. W tym przypadku sprawdzi się zwykły papier ścierny, którym należy przetrzeć wymagające tego elementy. Lakier bądź farby nie wolno bowiem kłaść na chropowatą powierzchnię. Gdyby do tego doszło, położona warstwa po pierwsze nie wyglądałaby dobrze, a po drugie szybko mogłaby się zetrzeć. Wszystkie meble trzeba więc sumiennie i dokładnie wygładzić, a następnie raz jeszcze oczyścić je z ewentualnych drobinek. Wystarczy przetrzeć je w tum celu zwykłą ściereczką. Nie trzeba ponownie czyścić ich na mokro. Jest to wręcz niewskazane.

No a jak pomalować meble kuchenne, gdy już poprzednie kroki zostaną wykonane? Malowanie należy rozpocząć od krawędzi, zakamarków i wgłębień, by dopiero potem stopniowo przejść do głównych powierzchni. Najlepiej robić to przy pomocy dużego pędzla bądź wałka. Jeżeli natomiast po takim wstępnym malowaniu okaże się, że stary kolor prześwituje, konieczne stanie się nałożenie drugiej warstwy. Czasami do uzyskania pełnego koloru potrzebne są nawet trzy czy cztery warstwy farby. Każdą z nich należy nakładać dopiero wtedy, gdy poprzednia całkowicie wyschnie.