avocadostudio.pl

Dom i wnętrza

Studia stacjonarne i zaoczne
Lifestyle

Studia stacjonarne i zaoczne – charakterystyka obu trybów, co wybrać?

Studia dzienne czy zaoczne? Takie pytanie zadają sobie młode osoby po liceum czy technikum, które chcą kontynuować swoje kształcenie. Decyzja nie jest prosta i oczywista. Przed jej podjęciem warto poznać bliżej specyfikę obu trybów nauki.

Studia dzienne- czym się charakteryzują?

Studia stacjonarne ciesząsię dużą popularnością wśród osób, które chcą w pełni poświęcić się pogłębianiu swojej wiedzy. Wyróżniają się tym, że zajęcia w ich przypadku odbywają się od poniedziałku do piątku. Ten tryb nauki gwarantuje intensywne kształcenie, a zajęcia często trwają nawet do godzin wieczornych. Studenci mają często między nimi przerwy, niekiedy jedno lub kilkugodzinne. Studia stacjonarne są z pewnością wymagające. Decydując się na nie, absolwent uczelni będzie miał bliski kontakt z wykładowcami i innymi studentami. Ma więc okazję do poszerzania swojego grona przyjaciół i zacieśniania więzi. Oczywiście, ten tryb nauki wiąże się też z wieloma imprezami i ciekawymi wydarzeniami, na których nie ma miejsca w przypadku trybu zaocznego. Studenci mają wiele czasu na to, aby przyswoić materiał, rozmawiać z wykładowcą i rozwiewać wszelkie swoje wątpliwości.

Studia zaoczne- specyfika

Studia zaoczne, czyli niestacjonarne znacząco odbiegają od tych prowadzonych w tygodniu. Różnią się przede wszystkim tym, że zajęcia w tym trybie odbywają się w weekendy. Rzadko mogą być także zaplanowane na piątkowe popołudnia. Absolwenci mają zjazdy tylko co drugi weekend. Daje to studentom ogromną swobodę organizowania swojego tygodnia. Mogą jednocześnie zdobywać wykształcenie, a przy tym podjąć pracę i poszerzać doświadczenie zawodowe. Wybierając studia zaoczne, nie trzeba w pełni się im poświęcać, gdyż można znaleźć czas także na inne zajęcia i obowiązki. Trzeba jednak zachować samodyscyplinę i wiele uczyć się w domu. Bez systematycznego przyswajania wiedzy w swoich czterech kątach nie można liczyć na dobre rezultaty.

Studia stacjonarne czy zaoczne- na co się zdecydować?

Decydując się na rozpoczęcie studiów np. na uczelni Ignatianum, trzeba podjąć decyzje dotyczącą ich trybu. Nie ma w tym jednak reguły. Dla każdej osoby inna opcja może okazać się korzystniejsza. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy maksymalnie przyswoić wiedzę otrzymaną od wykładowców, czy zależy nam na rozpoczęciu kariery zawodowej? Studia zaoczne to opcja dla zdyscyplinowanych i tych ceniących sobie swobodę. Te stacjonarne to natomiast gwarancją dużej dawki wiedzy i atrakcyjnego życia towarzyskiego z innymi studentami.

Niezależnie od podjętej decyzji najważniejszy jest sam fakt studiowania. Zarówno tryb stacjonarny, jak i niestacjonarny jest tak samo wartościowy.

Materiał zewnętrzny