avocadostudio.pl

Dom i wnętrza

Porady

Nawozy do ogrodu – co musisz o nich wiedzieć i jak prawidłowo je dobierać?

Warzywa z własnego ogródka są dla Ciebie – nie bez powodu – źródłem dumy i radości. Musisz jednak zadbać o systematyczne zasilanie gleby w składniki odżywcze, jeżeli chcesz, by Twoje plony były spektakularne przez długie lata. Specjalistyczne nawozy przeznaczone do niewielkich, przydomowych upraw, mogą być w tym niezwykle pomocne.

Nawozy i ich znaczenie dla plonów

W warunkach naturalnych składników odżywczych dostarczają glebie obumarłe szczątki roślin. W trakcie prowadzenia prac w ogrodzie lub na polu są one jednak usuwane. Dlatego też ziemia użytkowana gospodarczo wyjaławia się, jeżeli nie zostanie zasilona odpowiednimi substancjami. Konieczne jest więc sięgnięcie po nawozy.

Tradycyjne rolnictwo i ogrodnictwo używało w tym celu gnojówki i obornika. Ty na szczęście nie musisz decydować się na ich używanie w zwykłej formie, bo nie da się ukryć, że przeszkodą może być ich zapach. Nie jest też dobrym rozwiązaniem użycie na niewielkich grządkach sztucznych preparatów przeznaczonych dla gospodarstw wielkotowarowych.

Na szczęście obecnie w handlu dostępne są naturalne (a przy tym praktycznie bezwonne) nawozy organiczne do małych ogrodów. Dzięki ich zastosowaniu uzyskasz dobre plony nawet przy długoletnim użytkowaniu grządek w tym samym miejscu. Ich użycie pozwoli Ci również na osiągnięcie lepszych efektów, jeżeli prowadzisz uprawę na glebie ubogiej w próchnicę.

Florovit BIOnawóz dla warzyw i ziół – idealne rozwiązanie dla niewielkiego ogródka

Świetnym przykładem nawozów mogą być preparaty Florovit BIOnawóz dla warzyw i ziół. Możesz je nabyć w różnych opakowaniach, przy czym najmniejsze z nich może zasilić w składniki odżywcze grządki o powierzchni od 10 do 15 metrów kwadratowych. Nawozy te znakomicie sprawdzą się więc w przypadku Twoich niewielkich upraw.

Ich wykorzystanie w ogrodzie pozwoli na dostarczenie do gleby substancji takich jak:

  • azot,
  • fosfor,
  • potas,
  • magnez,
  • wapń.

Jak odpowiednio stosować nawozy?

Naturalne nawozy możesz stosować na kilka sposobów. Najlepsze efekty uzyskasz wówczas, gdy użyjesz ich wczesną wiosną. Jeżeli nawozy te zostaną dostarczone do gleby o tej porze roku, to zagwarantują Twoim roślinom odpowiednią dawkę składników odżywczych w trakcie całego okresu ich wzrostu i wegetacji. Powtórna aplikacja tych preparatów późnym latem lub jesienią gwarantuje natomiast wysokie plony w kolejnym roku.

Producent zaleca, by w miarę możliwości nawozy te mieszać z ziemią. Pozwala to zarówno na lepsze wykorzystanie zawartych w nich składników, jak i na wydajniejsze przyswajanie ich przez rośliny.

Systematyczne używanie nawozów pozwoli Ci również przywrócić naturalną równowagę w ogrodzie oraz utrzymać właściwą wilgotność gleby. Dzięki temu wysokość plonów, które uzyskasz z przydomowego ogródka, może być naprawdę imponująca.

Nawozy do ogrodu