avocadostudio.pl

Dom i wnętrza

płyta indukcyjna na co zwrócić uwagę
Porady

Płyta indukcyjna – na co zwrócić uwagę?

Indukcja to rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane w polskich domach. Płyty indukcyjne to rozwiązania, które doskonale sprawdzają się zarówno w jednoosobowych mieszkaniach, jak i gospodarstwach wielorodzinnych. Są nowoczesne, komfortowe i łatwe w czyszczeniu. Przygotowywanie na nich posiłków to czysta przyjemność. Pod warunkiem jednak, że płyta została dobrana do warunków, w jakich ma pracować.

Płyta indukcyjna na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup płyty indukcyjnej, trzeba pamiętać o kilku ważnych elementach. Pierwszym z nich jest dostosowanie płyty do rodzaju zasilania. Inna płyta będzie pasowała tam, gdzie występuje zasilanie jednofazowe, a inna tam, gdzie poprowadzone jest zasilanie trójfazowe, czyli tak zwana siła. Podłączenie płyty o zbyt dużej mocy spowoduje, że nie będzie ona działała prawidłowo. Obciąży ona instalację elektryczną na tyle, że uniemożliwi korzystanie w tym samym czasie z innych urządzeń elektrycznych, bądź zwyczajnie nie będzie pracować wydajnie.

Ilość pól grzewczych

Drugim elementem, ważnym przy wyborze indukcji, jest ilość pól grzewczych. Im jest ich więcej, i im więcej kombinacji można dzięki nim uzyskać, tym oczywiście płyta jest droższa. Jeśli jednak ktoś dużo gotuje i chce mieć komfort przygotowywania kilku potraw na raz, to warto w kuchenkę z wieloma polami zainwestować. Ogólnie na rynku jest duży wybór płyt. Te najprostsze mają jedno uniwersalne, lub dwa małe pola grzewcze. Bardziej zaawansowane płyty mają ich nawet sześć, przy czym można kilka pól łączyć, aby uzyskać w razie potrzeby większe pole grzewcze.
Kolejna rzecz, ważna przy wyborze płyty, to jej dodatkowe funkcje. Chodzi tu przede wszystkim o sterowanie. Najbardziej komfortowym wydaje się sterowanie dotykowe. Nie każdemu jednak ono odpowiada, a przy małych dzieciach nie jest wręcz wskazane. Jedno dotknięcie potrafi uruchomić palnik właściwie bez wysiłku. Tam więc, gdzie są małe dzieci, może okazać się to nie najlepszym rozwiązaniem. No chyba, że płyta wyposażona jest w wyłącznik bezpieczeństwa, czyli właśnie specjalny system ochrony. Wtedy jak najbardziej na taką płytę można się zdecydować.
Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie wymiarach płyty. Na rynku dostępne są one w różnych wersjach. Nie wszędzie jednak każda wersja pasuje. Trzeba więc dobrze zmierzyć przestrzeń, w której płyta ma się znaleźć. Żeby nie okazało się na przykład, że zakupiony model po prostu się nie mieści.
Odpowiednio dobrana płyta indukcyjna to bez wątpienia dobra inwestycja. Warto więc wybrać ją z głową.