avocadostudio.pl

Dom i wnętrza

montaż paneli PV
Lifestyle

Jak wygląda montaż paneli PV na poszczególnych rodzajach dachów?

Przed przystąpieniem do inwestycji w energię słoneczną, musimy podjąć liczne decyzje. Wybrać miejsce montażu, ilość paneli, ale także odpowiednią konstrukcję. Jak wygląda montaż paneli PV na poszczególnych rodzajach dachów?

Konstrukcje pod panele słoneczne

Najczęściej wykorzystywane konstrukcje pod panele PV wykonane są z:

  • metali nierdzewnych (stal nierdzewna i aluminium),

  • stali ocynkowanej i aluminium, z dodatkiem stali nierdzewnej,

  • stali ocynkowanej ogniowo.

Ponadto, producenci takich podstaw jak oferują swoim klientom również te wykonane ze stali kwasoodpornej, galwanicznej czy aluminium ekstrudowanego.

Podstawy wsporcze dla dachów skośnych

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu skośnym pozwalają na dosyć łatwe, uzyskanie optymalnego kąta nachylenia komponentów. Sposób ich montażu zależny jest od rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku blachodachówki wykorzystuje się między innymi aluminiową szynę montażową. Konstrukcję mocuje się do krokwi przy użyciu śrub dwugwintowych. System gwarantuje dokładne wypoziomowanie paneli instalowanych w szeregu poziomym albo pionowym.

Jeżeli chodzi o dachówkę ceramiczną, w tym wypadku konstrukcję także montujemy do krokwi, aczkolwiek służą do tego celu uchwyty paneli fotowoltaicznych, a nie śruby. Można je nabyć m.in. od firmy Pekabet. Systemy wsporcze dla paneli słonecznych montuje się także na dachach pokrytych blachą trapezową. Używa się do tego specjalnej szyny układanej na garbach blachy. Szynę mocuje się przy użyciu blachowkrętów, a panele montowane są na klemy. Panele PV mogą również znaleźć się na gruncie. Do ich montażu służą konstrukcje wsporcze jedno albo dwunożne. Elementy te umieszcza się w gruncie na fundamencie betonowym albo na słupach mocowanych przy użyciu kafara.

Konstrukcje wsporcze przeznaczone na dachy płaskie

Podstawa pod PV przeznaczona do zastosowania na płaskich dachach przyjmuje formę sporych stelaży. Do zamontowania paneli na dachu płaskich wykorzystuje się:

  • systemy montażowe bez balastu,

  • systemy montażowe obciążone betonowymi blokami,

  • system montażu do dachu betonowego.

Niezależnie od tego, jaki system wsporczy sprawdzi się w danym obiekcie, niezwykle ważna będzie także sama wytrzymałość konstrukcyjna budynku. Należy ją koniecznie zweryfikować, jeszcze przed rozpoczęciem całej inwestycji. Ponadto warto uzyskać dokument potwierdzający wytrzymałość u odpowiedniego rzeczoznawcy albo konstruktora.

Montaż instalacji fotowoltaicznych jest możliwy prawie na każdym dachu. Wybór konkretnej konstrukcji zależy głównie od rodzaju dachu, jak i jego pokrycia.

Materiał zewnętrzny