avocadostudio.pl

Dom i wnętrza

konserwacja drewna
Porady

Olej do konserwacji drewna, lakierobejca, lazura, a może impregnat?

Konserwacja drewna to podstawa, jeśli wykonane z niego elementy mają być odporne na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych, zachować swoje pierwotne walory użytkowe i estetyczne przez długi czas. Naturalne drewno musi zostać zabezpieczone, bo bez tego stanie się podatne na działanie wilgoci. Niestety szybko ulegnie zniszczeniu, problemem stanie się także brak odporności na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie słoneczne. Na szczęście jest wiele sposobów na wydłużenie okresu żywotności drewnianych powierzchni. Z pomocą przychodzą gotowe rozwiązania w postaci impregnatów, można użyć lakierów do drewna, wosków i olejów.

Konserwacja drewna – czym ją wykonać?

Do konserwacji drewna rewelacyjnie sprawdza się impregnat, który może być na bazie wody lub rozpuszczalnika. Chroni powierzchnię przed działaniem wilgoci, promieniowaniem słonecznym. Zapobiega powstawaniu glonów i grzybów. Można zdecydować się na impregnat bezbarwny lub o konkretnym zabarwieniu. Możliwe jest wobec tego zmienianie koloru drewna za jego pomocą. Jeśli jednak komuś zależy na zachowaniu naturalnego rysunku słojów, to powinien wybrać impregnat bez pigmentu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że lakier nie zapewnia w 100% ochrony, bo nie zabezpiecza przykładowo przed uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem. Impregnat będzie odpowiedni w przypadku drewnianej architektury ogrodowej typu pergola i płotów.

konserwacja drewna

Zobacz także: https://www.avocadostudio.pl/swiat-w-drewnie/

Zabezpieczenie powierzchni drewnianych przy użyciu lakieru

Wiele osób decyduje się na zabezpieczenie drewnianej powierzchni lakierem, który tworzy na niej twardą warstwę. Jest ona niepodatna na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Można wybrać lakier w wersji matowej, satynowej lub błyszczącej. Najlepszy efekt uzyska się, jeśli w pierwszej kolejności drewno zostanie zaimpregnowane, a następnie zabezpieczone dodatkowo lakierem. Oczywiście należy pamiętać o tym, że drewno wymaga regularnych zabiegów konserwacyjnych. Lakier po pewnym czasie zacznie się ścierać, może też się łuszczyć, dlatego konieczna staje się renowacja. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie lakierobejca do drewna, za pomocą której można podkreślić rysunek słojów. Zabezpiecza ona przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią i mikroorganizmami.

Czy warto wybrać olej do konserwacji drewna?

Do konserwacji drewna świetnie sprawdza się lazura, która chroni ją przed wilgocią, promieniowaniem ultrafioletowym, uszkodzeniami mechanicznymi i ścieraniem. Jest to świetna alternatywa dla lakieru i lakierobejcy, można liczyć na powstanie powłoki satynowej na powierzchni drewna. Minusem lazury jest to, że nie zabezpieczona przed grzybami, glonami i owadami. Należy wobec tego pokryć drewno w pierwszej kolejności impregnatem. Godnym polecenia środkiem konserwującym jest także olej, można użyć nawet jadalnego. Wspaniale sprawdza się olej lniany, który wnika głęboko w strukturę drewna. Chroni przed działaniem wilgoci, pękaniem i rozsychaniem. Znika problem z wystąpieniem nieestetycznego łuszczenia, co ma miejsce w przypadku pokrycia drewna lakierem lub lakierobejcą. Oleje mogą być bezbarwne lub zawierać pigment, co pozwala na zmianę koloru.