avocadostudio.pl

Dom i wnętrza

czym można zasłonić okna
Porady

Okienne stylizacje

Spacerując, idąc do pracy czy sklepu często spoglądamy w okna znajdujące się w mijanych budynkach, zastanawiając się, kto mieszka w danym mieszkaniu. Niejednokrotnie możemy zaobserwować codzienne życie tych mieszkańców, kobietę gotującą obiad, mężczyznę oglądającego telewizję. Jednak wielu ludzi ceni sobie prywatność i stara się zasłonić okna, aby odciąć się od świata.
Czym można zasłonić okna? Jest to zależne od tego, jaki chcemy uzyskać efekt, czy chodzi nam o dokładne zakrycie, a może zależy nam na pięknym efekcie, który będzie podziwiany przez sąsiadów.

Najpopularniejszą opcją są firany

Ich wybór na rynku jest tak wielki, że każdy dobierze coś dla siebie. Są szyte z różnych materiałów, pozwalają zakryć całe okno lub posiadają ciekawe kształty, które nieco odkrywają część okna i wpuszczają światło do wnętrza. W tej luce można postawić kwiaty doniczkowe lub interesującą figurkę. Ciekawym rodzajem firanek są tzw. panele. W oknie zawieszanych jest kilka sztywnych „kawałków” materiału, uszytych z tych samym tkanin co firany. Wyglądają one bardzo efektownie i nowocześnie.
Zasłony, jak sama nazwa wskazuje, zasłaniają okna. Kiedyś były wykorzystywane do zasłaniania okien przed pójściem spać, zabezpieczały przed promieniami słonecznymi, dziś głównie pełnią funkcję dekoracyjną. Ilość materiałów, z których szyte są zasłony, jest bardzo duża, od cienkich, lekkich, po ciężkie kotary, które zasłaniają okna praktycznie w 100%.
Zasłonić okna można również żaluzjami, które montowane są na zewnętrzną część ramy okiennej. Nie pełnią one funkcji dekoracyjnej tak jak w przypadku wcześniej wspomnianych firan czy zasłon. Natomiast są skutecznym zabezpieczeniem okiennym, zasłaniają okna w całości lub częściowo, w zależności od oczekiwań.

Okienne stylizacje – rolety

Od wewnętrznej strony na ramę okienną można zamontować rolety, które aktualnie są alternatywą dla firan. W wielu oknach można zobaczyć rolety „dzień noc”. W ciągu dnia wpuszczają światło do wnętrza mieszkania, a wieczorem lub podczas słonecznych dni za pomocą jednego ruchu zasłaniają, wprowadzając mieszkanie w półmrok. Rodzajów rolet jest niezliczona ilość, nie sposób wymienić tutaj wszystkich.
Nieczęsto spotykaną opcją zasłaniania okien są matowe folie o różnej fakturze. Pozwala to na intymność bez wieszania czegokolwiek na ramę okienną bądź karnisz.
A kto nie pamięta klimatu starych domków na wsi, które posiadały piękne okiennice, zamykane na noc i otwierane w dzień? Dziś okiennice są rzadko spotykane, ponieważ bardzo ingerują w wygląd domów czy mieszkań.
A na koniec warto wspomnieć o witrażach, które kojarzą się z oknami w kościołach i kaplicach. gdzie pięknie je ozdabiają i dodatkowo wpuszczają światło słoneczne mieniące się różnymi kolorami.